Local election candidates announced for Wakefield district

editorial image
0
Have your say

Candidates for the May 7 Wakefield Council elections have been announced.

Ackworth, North Elmsall and Upton - Ward 1

Jessica Louise Carrington - Labour

Don Marshall - Conservative

Martin Paul Roberts - A Voice For The Region

Mick Tetlow - UKIP

Airedale and Ferry Fryston - Ward 2

Simon Paul Addy - Green Party

Yvonne Stella Marie Crewe - Labour

Amy Louise Swift - Conservatives

Altofts and Whitwood - Ward 3

Jo Hepworth - Labour

Anthony David Hill - Conservative

Geoffrey Ian Johnston - UKIP

Castleford Central and Glasshoughton - Ward 4

Dawn Lumb - UKIP

Eamonn Malachy Mullins - Conservative

Tony Wallis - Labour

Crofton, Ryhill and Walton - Ward 5

Steve Ashton - UKIP

Maureen Anne Cummings - Labour

Madalene Coutinho Mestre - Conservative

Featherstone - Ward 6

Graham Leslie Isherwood - Labour

Karen Michele Palmer - Independent

David Phillip Sea-Borne - UKIP
Rodney Lorraine Williams - Conservative

Hemsworth - Ward 7

Penny Ashton - UKIP

Philip Maxwell Davies - Conservative

Glyn Lloyd - Labour

Horbury and South Ossett - Ward 8

Rory Joseph Bickerton - Labour

Bob Dixon - UKIP

Mark Andrew Goodair - Liberal Democrats

Margaret Holwell - Conservative

Richard Hargreves Norris - Green Party

John Vincent Vasey - Trade Unionist and Socialist Coalition

Knottingley - Ward 9

Glenn William Melbourne Burton - Labour

Rebecca Louise Norris - Conservative

Normanton - Ward 10

David Dagger - Labour

Jean Molloy - Conservative

Colin Arthur Wroe - UKIP

Ossett - Ward 11

Jonathan Andrew Cook - UKIP

Don Hitchen - Labour

Lesley Jayne Kimber - Green Party

Tony Sargeant - Liberal Democrats

Angela Christine Taylor - Conservative

Pontefract North - Ward 12

Daniel Krstan Dearden - Trade Unionist and Socialist Coalition

Nathan Garbutt - UKIP

Pat Garbutt - Labour

Rennie Smith - Green Party

Chris Speight - Conservatives

Pontefract South - Ward 13

John Gill - Trade Unionist and Socialist Coalition

David Douglas Henshaw Jones - Labour

Geoff Walsh - Conservatives

South Elmsall and South Kirkby - Ward 14

Jim Kenyon - UKIP

Charles Rodney Scholes - Conservatives

Steve Tulley - Labour

Stanley and Outwood East - Ward 15

Dave Byrom - Trade Unionist and Socialist Coalition

Margaret Dodd - Liberal Democrats

Clive Hudson - Labour

James Lee Johnston - UKIP

Rachel Anne Malyk - Conservative

Wakefield East - Ward 16

Jody Paul Gabriel - Green Party

Steve Gilks

Mick Griffiths - Trade Unionist and Socialist Coalition

Stuart Heptinstall - Labour

Richard Martin Wakefield - Conservative

Wakefield North - Ward 17

Stuart Peter Boothman - Green Party

Lucy Victoria Brown - A Voice For The Region

Annemarie Glover - Conservative

Margaret Isherwood - Labour

Adrian O’Malley - Trade Unionist and Socialist Coalition

Keith Frank Wells - UKIP

Wakefield Rural - Ward 18

Finbarr Cronin - Liberal Democrats

Miriam Hawkins - Green Party

Sam Lynch - Trade Unionist and Socialist Coalition

Ian John Sanders - Conservative

Ruth Elizabeth Shard - UKIP

Jayne Louse Wilby - Labour

Wakefield South - Ward 19

Darren Byford - Labour

David Cameron Currie - Liberal Democrats

Monica Lavinia Graham - Conservative

Mark Knight Pedlar - Green Party

John Henry Sibbald - Trade Unionist and Socialist Coalition

Wakefield West - Ward 20

Ryan Case - Labour

Brian Else - Green Party

Richard Stephen Hunt - Conservative

Ian Miller Johnston - UKIP

Neil Justin Taylor - Trade Unionist and Socialist Coalition

Wrenthorpe and Outwood West - Ward 21

David Arthur - Liberal Democrats

Charlie Keith - Labour

Brian Moorhouse - UKIP

Dean Antony Ryan - Conservative